SNT40-B/SNT70-B NO Touch Style Exit Button Touchless Exit Button
SHENZHEN CAMEL SECURITY CO.,LTD
Contact Now
Brand Name : CAMEL SECURITY
Model Number : SNT40-B / SNT70-B
Place of Origin : China
Model : SNT40-B / SNT70-B
Size : 115L*40W*25H(mm)/115L*70W*25H(mm)
Power Supply : DC12-24V
Output Contact : NO/NC/COM
Sensitive Distance : 5-10cm
Material : Stainless steel panel
LED Indicator : Standby blue, Response green.
Panel logo : Customizable
Mechanical Life : 500,000 Tested aging test qualified
Operating Temp : -20℃~+55℃(-4-131F)
Operating humidity : 0-95% (RH)
Contact Now
Model: SNT40-B / SNT70-B
NO Touch Style Exit Button;
NO/NC/COM;
5-10cm induction distance;
Stainless steel panel/customizable;
Product Parameter
Model
SNT40-B / SNT70-B
Size(mm)
115L*40W*25H(mm)/115L*70W*25H(mm)
Weight(KG)
0.1KG / 0.13KG
Power Supply
DC12-24V
Output Contact
NO/NC/COM
Sensitive Distance
5-10cm
Material
Stainless steel panel
LED Indicator
Standby blue, Response green
Panel logo
Customizable
Mechanical Life
500,000 Tested aging test qualifified
Operating Temp
-20℃~+55℃(-4-131F)
Operating humidity
0-95%(RH)
Package Quantity
1 PCS/box, 100 PCS/case.
Features:
  • Wide Voltage DC 12~24V
  • Sensitive Distance
  • NO/NC/COM 5-10cm
  • Standby Blue LED, Active Green LED
  • Laser texture, Not discolor
Model
SNT40-B
SNT70-B
Side
Size
115*40mm
115*70mm